Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Procesy palenia kawy: Poznaj różnice między jasnym, średnim, średnio ciemnym i ciemnym paleniem

2024-08-01
Procesy palenia kawy: Poznaj różnice między jasnym, średnim, średnio ciemnym i ciemnym paleniem

Każdy smakosz i fan kawy powinien znać podstawowe procesy palenia kawy, gdyż to jedne z najważniejszych rzeczy dla końcowego jej smaku.

Jasne, średnie, średnio ciemne lub ciemne palenie kawy – to podstawowe typy obróbki. Mają one kluczowy wpływ na smak i aromat kawy, którą przyrządzasz sobie w domu lub w biurze. Poznaj więc podstawowe procesy palenia kawy i ich charakterystyki oraz to, jak różnice między paleniem kawy decydują o jej właściwościach.

 

 

Na czym polega proces palenia kawy?

Kawa bez wypalenia nie przypominałaby w ogóle tego napoju, jaki uwielbia wielu ludzi. Dopiero podczas procesu mocnego rozgrzewania ziaren kawy tworzą się w nich liczne związki aromatyczne odpowiedzialne za jej smak i aromat – jest ich łącznie kilkaset. Kawa po paleniu jest chłodzona za pomocą przepływającego powietrza, w innym przypadku dość szybko byłaby niezdatna do spożycia. Kolejny etap to tak zwane odgazowywanie, podczas kilku godzin spędzonych w specjalnych koszach z ziaren kawy uchodzi większość dwutlenku węgla w nich zawartego. Ponieważ jego część pozostaje, kawa powinna być pakowana do opakowań z wentylem, pozwalającym na uchodzenie dwutlenku z kawy, a nie dopuszczającym do środka tlenu.

Różnice między jasnym, średnim , średnio ciemnym i ciemnym paleniem kawy

Kawę można palić na różne sposoby. Główne różnice między paleniem kawy dotyczą temperatury oraz czasu jego trwania. Kawa wypalana jest w specjalnym bębnie, który podobny jest do pralki ze względu na ciągłe wirowanie. Jasny, średni, średnio ciemny i ciemny to tak zwane profile palenia kawy i to od nich zależy smak Twojego napoju niezależnie od tego, czy jest to kawa ziarnista, czy kawa mielona lub też rozpuszczalna.

Jasne palenie kawy: delikatne nuty i subtelne smaki

Jasne palenie kawy polega na prażeniu ziaren w temperaturze około 180-200 stopni Celsjusza. Dzięki temu kawa ma odcień złocisty i bardzo delikatny smak. Ten proces jest szczególnie ceniony przez osoby, które lubią kawę z nutą kwiatową, owocową czy czekoladową w zależności od regionu, z którego pochodzą dane ziarna.

Średnie palenie kawy: zrównoważony charakter i aromat

Następne jest średnie palenie kawy, gdzie temperatura osiąga już 210 stopni Celsjusza. Ziarna w tym procesie przybierają barwę brązową, ale podobnie jak przy jasnym paleniu wciąż są matowe. Wciąż są wyczuwalne delikatnie nuty smakowe, ale niższy jest poziom kofeiny zawartej w tak obrobionych ziarnach. To może być zarówno wadą, jak i zaletą w zależności od indywidualnych preferencji. Średnie palenie kawy oznacza również, że dochodzi podczas niego do pękania ziaren, które w ten sposób pozbywają się swoich osłonek. Różnice w ziarnach możesz zauważyć, jeśli zamówisz na przykład dobrą włoską kawę, jaką jest kawa Bazzara i porównasz kilka jej wersji.

Średnio ciemne palenie kawy: słodko-gorzki smak

Ziarna zyskują piękny, ciemny kolor i gorzkawy posmak, a na ich powierzchni wytwarza się oleista warstwa. Ich kwasowość niemal całkowicie zanika. Wyczuwalna jest za to delikatna, ale przyjemna goryczka. Aromat kawy jest niezwykle mocny i ciężki, często można go porównać do aromatu czekoladowego. Skarmelizowane podczas wypalania ziaren cukry wprowadzają wyczuwalne, słodkawe nuty. Proces palenia kawy przeprowadza się w temperaturze między 225 a 250°C. Mianem kawy o średnio ciemnym stopniu palenia jest Full City.

Ciemne palenie kawy: intensywność i wyrazistość

Kolejne jest ciemne palenie kawy, które charakteryzuje się najwyższą temperaturą sięgającą 240, a nawet 250 stopni Celsjusza. Ziarna po tym procesie stają się bardzo ciemne i połyskliwe dzięki wydzielającemu się olejkowi. Aromat jest bardzo wyrazisty i dominują nuty smakowe czekoladowe i orzechowe. Ciemne palenie kawy oznacza również, że w jego trakcie ziarna pękają dwukrotnie. Najpierw pozbywając się osłonki, a później delikatniej rozrywa je para wodna z wewnętrznej wilgoci, pozostawiając charakterystyczne ślady. Ciemne palenie znajduje się też na przeciwległym końcu skali niż jasne palenie kawy, jeśli chodzi o zawartość kofeiny i w tym procesie pozostaje jej najmniej.

Jak dobrać odpowiedni stopień palenia kawy do swoich preferencji?

Jaki stopień prażenia ziaren kawy będzie najlepszy dla Ciebie? To, jaka kawa będzie Ci smakować, zależy od Twojego smaku i Twoich przyzwyczajeń. Warto jest więc eksperymentować i sprawdzać różne gatunki kaw, różną moc jej palenia, jak i ciekawe sposoby jej przyrządzania. Każdy z szerokiego wyboru kaw znajdzie coś dla siebie lub też jako wspaniały prezent dla każdego kawosza. Może to być kawa Kimbo od świetnego włoskiego wytwórcy kaw z długą tradycją.

Zwróć też uwagę na gatunek kawy, czyli to jakie ziarna zostały użyte do jej wytworzenia. Najczęściej jest to kawa 100% Arabica lub Robusta albo mieszanki tych dwóch gatunków. O końcowym aromacie i smaku kawy decyduje wszystko – od jej pochodzenia geograficznego, gatunku, pory zbioru, sposobu wypalania aż po to, jak ją przyrządzisz i czego do niej dodasz lub nie preferując czystą kawę. Jeśli więc preferujesz jasne palenie kawy, to taką właśnie wybieraj, jeśli nie wiesz jeszcze, co jest Twoim ulubionym smakiem, to sprawdź też ciemne, jak i średnie palenie kawy, aby znaleźć swój ulubiony rodzaj tego wspaniałego napoju.

Zawsze możesz także zamówić kawę niepaloną i przeprowadzić eksperymenty z wypalaniem własnoręcznym w specjalnych piecach czy po prostu w piekarniku lub na patelni. Pozwoli Ci to dokładnie poznać procesy palenia kawy i da Ci okazję na spróbowanie najróżniejszych stopni wypalenia. To jednak działanie przeznaczone dla osób wyjątkowo ciekawych, znacznie łatwiej jest po prostu zamówić dobrą i już paloną kawę od renomowanego wytwórcy.

Czy stopień palenia ma wpływ na zawartość kofeiny?

Istnieje przekonanie, że ciemno palone kawy mają w sobie więcej kofeiny. Niestety, ta kwestia podzielona jest na dwie teorie. Jedna z nich twierdzi, że stopień palenia nie wpływa na zawartość kofeiny w kawie. Znaczenie ma natomiast rodzaj ziarna (robusta to odmiana kawowca, która posiada więcej kofeiny niż arabica) czy metoda parzenia. Przez dłuższy kontakt z wodą kawy parzone metodami przelewowymi mają w sobie więcej kofeiny.

Polecane

pixel