Rodzaje włoskiego makaronu. Które powinny znaleźć się w Twojej kuchni?
Włoska kuchnia… makaronem stoi. Co ciekawe, nigdy się on nie nudzi, bo ilość makaronowych wariacji, jakie wymyślają mieszkańcy Italii, to przykład kreatywności i naprawdę bogatej wyobraźni. Chcesz wprowadzić do swojej kuchni więcej włoskiego klimatu? Zerknij, jakie rodzaje makaronu warto mieć w szafce.
Makaron, czyli kwintesencja włoskiej kuchni. Za co go kochamy?
Włoskie makarony to prawdziwy fenomen. Powstają z zaledwie dwóch lub trzech składników (mąki, wody i – w przypadku makaronu jajecznego – jajek), a są obietnicą niezwykłego smaku. Powstają z pszenicy twardej lub specjalnie dobranych mieszanek pszenicy zwyczajnej i występują w przeróżnych kształtach, a nawet odcieniach (jeśli makaron barwiony jest np. szpinakiem czy suszonymi pomidorami). Makarony są integralnym elementem znanej i uwielbianej na całym globie włoskiej kuchni, a ich przygotowanie jest często powiązane z rodzinnymi tradycjami i rytuałami, co dodaje im dodatkowego uroku.
Ich zaletą niewątpliwie jest też uniwersalność. Można je łączyć z wieloma składnikami, od zwyczajnej oliwy z oliwek po najbardziej finezyjne, mięsne lub wegańskie, sosy. Makarony mogą być też używane jako składnik w zupach, sałatkach czy zapiekankach. Jaki rodzaj włoskiego makaronu warto wybrać? Oto kilka tych najbardziej flagowych dla kuchni rodem z Italii.
Makaron spaghetti – nie tylko do sosu pomidorowego
Makaron spaghetti to jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych kształtów włoskiego makaronu w formie cienkich nitek, które zawija się na widelec. Spaghetti jest często podawane jako danie główne, w połączeniu z różnymi sosami – sosem pomidorowym, mięsnym czy serowym. Idealnie łączy się z nim także włoska oliwa z oliwek czy bazyliowe pesto. Bez wątpienia ten typ włoskiego makaronu warto mieć w kuchennej szafce z myślą o prostych i jednocześnie zjawiskowych daniach do wyczarowania w kilka minut. Alternatywą dla spaghetti jest makaron linguine – lekko spłaszczony, o większej średnicy.
Makaron tagliatelle, czyli fenomenalne wstążki, które można jeść non stop
Tagliatelle to inaczej wstążki, czyli makaron w formie dość szerokich taśm, często zwiniętych w “gniazda”, które rozwijają się na etapie gotowania. Znakomity jest zwłaszcza w połączeniu z cięższymi sosami, na przykład z mięsem. Jeśli lubisz włoską kuchnię i owoce morze, możesz skusić się też na makaron tagliatelle barwiony na czarno atramentem kałamarnicy.
Ciekawostka:
Legenda głosi, że makaron został wymyślony w okresie renesansu przez szefa kuchni zachwyconego włosami pięknej damy. Podobno wstążki miały odzwierciedlać jej efektowne pukle.
Makaron pappardelle, czyli szerokie wstążki. Idealny do wielu dań
Makaron pappardelle to także wstążki, ale wyraźnie szersze niż tagliatelle. Jego nazwa pochodzi od włoskiego słowa pappare, oznaczającego “jeść z wielkim smakiem”. Perfekcyjne towarzystwo dla tego makaronu? Przede wszystkim zawiesiste sosy na śmietanie czy z dodatkiem mielonego mięsa.
Makaron penne – rurki, które łączą się świetnie np. z pesto
Wszelkie pesto i sosy “kochają się” także z makaronem penne, którego nazwa tłumaczona jest jako rurki lub pióra (włoskie słowo “penna” oznacza właśnie pióro). Przykładem prostego dania, które nie nudzi się nigdy, jest penne al pomodoro – makaron rurki w sosie pomidorowym, ale makaron też można z powodzeniem stosować także jako składnik zapiekanek. Warto dobrze wymieszać go z sosem, żeby dostał się do wnętrza rurek. Mniam!
Makaron fusilli, czyli kultowe świderki. Na co dzień i od święta
Makaron fusilli to popularne w Polsce świderki. Ma kształt spirali wykonanej z płaskiego kawałka ciasta, którego nie traci nawet po ugotowaniu. Sprężysty, apetyczny i uniwersalny, stosowany jest jako baza dań głównych (w połączeniu z oliwą, pesto, sosami czy na przykład tuńczykiem), jak i jako składnik zup czy sałatek na zimno.
Makaron lasagne. Podstawa ikonicznego dania kuchni włoskiej
Lasagne bolognese bez specjalnego makaronu? Niemożliwe. Cienkie płaty specjalnego ciasta umożliwiają wyczarowanie tej apetycznej zapiekanki z mielonym mięsem i warzywami. Wystarczy krótko zagotować makaron, a następnie ułożyć na sucho w prostokątnym naczyniu, przekładając kolejne warstwy wybranym farszem.
Makaron rigatoni, czyli duże rurki, które z miejsca pokochasz
Doskonały w swojej prostocie, znakomity do dań mięsnych i warzywnych sosów, a do tego prezentujący się na talerzu wyjątkowo efektownie. Pochodzący z Rzymu makaron rigatoni to po prostu duże rurki, zdobione prążkami, od których zresztą bierze się jego nazwa (“rigatonie” to tyle, co “pasiasty”).
Nie ma drugiego takiego składnika, jak makaron. Sam w sobie apetyczny, stanowi prostą i jednocześnie niezwykłą bazę wielu różnych dań. Przetestuj wszystkie popularne rodzaje włoskich makaronów i odkryj, z jak imponującą ilością składników możesz je połączyć. Znajdziesz je w naszym sklepie ze specjałami rodem z Italii.