De Cecco Penne Rigate 41 - makaron rurki 500 g
- De Cecco Penne Rigate n°41 należy do rodziny makaronów krótkich ukośnie ciętych, pasiastych, wśród najbardziej znanych kształtów makaronów, a tym samym bardziej uniwersalnych w kuchni.
De Cecco Penne Rigate n°41 to włoski makaron krótki ukośnie cięty, jeden z najbardziej znanych kształtów makaronów, a tym samym bardziej uniwersalnych w kuchni.
Penne Rigate są idealne do przygotowania zapiekanki lub makaronu z sosem wieprzowym lub wołowym. Odpowiednie również do dressingów na bazie warzyw i, bardziej ogólnie, ze względu na ich wszechstronność, do wszystkich tradycyjnych przepisów śródziemnomorskich, takich jak klasyczny dressing z pomidorami, bazylią, oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia i posypką parmezanem.
Gotowanie: 12 min
Al dente: 10 min
Składniki: mąka z pszenicy durum, woda.
Może zawierać soję.
Wartość odżywcza w 100 g: Wartość energetyczna: 1490 kJ/ 351 kcal, tłuszcz: 1,5 g, w tym tłuszcze nasycone: 0,3 g, Węglowodany: 69 g, w tym cukry: 3,4 g, błonnik: 2,4 g białko: 14,0 g, sól: 0,0 g
Termin Penne odnosi się w języku włoskim do gęsiego pióra, które było dawniej używane do pisania i które zostało przecięte ukośnie, aby uzyskać końcówkę z cienką kreską. Format uzyskany z tubki makaronu, gładkiego lub prążkowanego, o różnej długości, ma charakterystyczne ukośne nacięcie typowe dla pisaka.
Penne to jeden z nielicznych kształtów makaronów z określoną datą urodzenia: w 1865 roku producent makaronu z San Martino d'Albaro (Genua), Giovanni Battista Capurro, poprosił o patent na maszynę do cięcia diagonalnego i uzyskał go. Patent był ważny, ponieważ pozwalał na cięcie świeżego makaronu w kształcie długopisu bez jego zgniatania, w zmiennym formacie od 3 do 5 centymetrów (pół penne lub penne). W dokumencie zachowanym w Centralnym Archiwum Państwowym w Rzymie czytamy: „ Do tej pory nie można było uzyskać cięcia ukośnego, z wyjątkiem ręcznych nożyczek, metody, która oprócz tego, że była zbyt powolna i kosztowna, miała wadę polegającą na wytwarzaniu nieregularne cięcie i zgniatanie past ”.